Jak zapojit a namontovat světlo?

Jak zapojit a namontovat světlo?
S rekonstrukcí interiéru je často spojena také výměna osvětlení. Pokud si myslíte, že instalaci zvládnete sami, je tento článek určen právě vám. V několika krocích vám poradíme, jak svítidlo připojit.

Co si připravit?
Při nákupu závěsného světla nebo lustru stojíme před výzvou, jak svítidlo zavěsit a připojit. Pro některé je to hračka, mnozí se ale děsí, aby při instalaci něco neudělali špatně a vše bylo v pořádku. Pro ty, kteří to nikdy dříve nedělali, se může zdát zapojení svítidla jako náročný úkol. Pokud se však dobře připravíte, zjistíte, že stačí jen trocha volného času a chuť do práce. Před montáží si připravte vrtačku, šroubováky, zkoušečku a speciální izolační pásku. Samozřejmě potřebujete také montážní materiál jako vrtáky, šrouby a hmoždinky. Dejte pozor na správný typ, protože v dnešní době je sortiment velmi široký. Jsou rozdíly mezi hmoždinkami do panelu, cihly nebo sádrokartonu. Tak jdeme na to!

zapojení světla - jističe


Pak můžete začít se zapojováním produktu. VYPNĚTE JISTIČ!!! Pro jistotu z bezpečnostních důvodů zkontrolujte, jestli vodiči neprotéká stále proud!!! To lze udělat pomocí zkoušečky tak, že její konec přiložíme k odblankované části vodiče a na druhý konec zkoušečky přitlačíme prst. Pokud se světýlko ve zkoušečce rozsvítí, vodičem stále protéká proud. Pokud nesvítí, je proud na jističi opravdu přerušený. POZOR!!! Před instalací raději ověřte zkoušečkou všechny kabely. Může se totiž stát, že nějaký odborník před vámi zapojil fázi na jiný vodič. Nezapomeňte, že elektřina není zábava. Při instalaci osvětlení musíte být velmi opatrní a pokud si nejste jisti, že ji zvládnete, je lepší požádat o pomoc kvalifikovaného odborníka - elektrikáře. Někdy se vyplatí vydat trochu více financí a cítit se bezpečně.

 

Barevné značení vodičů

Na začátek několik základních informací. Jak jsou barevně označeny různé kabely? Obvykle se jedná o tyto tři barvy vodičů:
Hnědá nebo černá barva: fázový vodič - vodič vedení (označení L)
Modrá barva: nulový vodič (označení N)
Zeleno/žlutá barva: ochranný vodič (označení PE)

barevné značení vodičů

 

Příprava otvorů pro hmoždinky

Dalším krokem je příprava místa, kam budeme svítidlo instalovat. V dnešní době se místo klasického háku (ten byl donedávna používán pro zavěšení lustrů) používá nejčastěji kovová konzole. K této se po montáži svítidlo uchytí šrouby. Konzoli, která bude držet svítidlo, přiložíte ke stropu a tužkou označíte místa, kde budou navrtány otvory. Před vrtáním se ujistěte, že pod omítkou v místě děr nejsou vedeny kabely! V označených místech vyvrtejte otvory. Velikost hmoždinek zvolte podle otvorů v konzoli a podle váhy lustru. Dejte zde pro jistotu větší a kvalitnější.

 

Instalace svítidla se třemi vodiči
Nejsnadnější je montáž osvětlení na jednu žárovku nebo na více žárovek, kde ale při zapnutí svítí všechny současně. Ve většině případů se svítidla dodávají včetně svorkovnice. V tomto případě stačí opatrně částečně vyšroubovat šroubky ze svorkovnice, zasunout do ní vodiče tak, aby proti sobě byly stejné barvy. Šroubky ve svorkovnici pak můžete znovu utáhnout. Pokud máte z omítky vyvedený kabel, který má pouze tři vodiče, není možné svítidlo zapínat dvojitým vypínačem, aby jste rozdělili svícení např. na dvě a jednu žárovku. Zde se vždy všechny žárovky zapínají současně.

 

Jak na to, pokud jdou tři vodiče ze zdi a pět vodičů je ve svítidle?
Do svorkovnice musíte vložit vždy dva vodiče ze svítidla - stále platí, že podle barev. Dva fázové vodiče ze svítidla (hnědá barva) spojíte naproti ve stejném kanálu s jedním vodičem stejné barvy. Totéž provedete s modrými vodiči. Dva ze svítidla se propojí svorkovnicí s modrým vodičem naproti ze zdi. K připojení zbývá pouze zeleno/žlutý vodič PE - ten propojíte opět s protilehým zeleno/žlutým.

 

Jak na to, pokud jdou čtyři vodiče ze zdi a čtyři vodiče jsou ve svítidle?
Pokud chcete větší počet žárovek ve svítidle ovládat dvojitým vypínačem, je nutné mít vhodnou instalaci. Takové zařízení by mělo mít 4 vodiče. Dva dvoufázové, jeden nulový a jednu ochranu.
Zde je situace stejná, jako u propojení se třemi vodiči. Barvy vodičů musí jít ve svorkovnici přesně proti sobě.

 

Jak na to, pokud jdou čtyři vodiče ze zdi a tři vodiče jsou ve svítidle?
Není také problém, jestli je elektroinstalace v místnosti se dvěma fázemi (4 vodiče) a chcete k němu připojit svítidlo pouze se třemi vodiči. Zde se hodí izolační páska zmíněná v úvodu. Propojte opět protilehle tři vodiče svorkovnicí (hnědý, modrý a zeleno-žlutý) a jeden zbývající vodič (fáze - hnědý) zaizolujte speciální elektrikářskou izolační páskou. Tento fázový vodič zůstane volný a zaizolovaný mimo svorkovnici bez použití.

 

Dávejte samozřejmě přednost své bezpečnosti, ať už se jedná o základní nebo o některou ze složitějších kombinací. Pokud bydlíte ve starší nemovitosti, kde není elektroinstalace bezpečná, neprovádějte montáž svépomocí. Využijte služeb elektrikáře, který se vyzná v oboru a zaručí tak bezpečnou a profesionální práci.

 

Montáž závěsného světla

Všechna potřebná světla máte nakoupena? Posledním krokem při instalaci je montáž samotného svítidla. Pokud máte výšku produktu nastavenu dle potřeby, je třeba přiložit horní misku lustru ke stropní konzoli, skrýt možné vyčnívající kabely a do každého otvoru zašroubovat šroub přes misku do konzoly. Nástěnné světlo se montuje obdobně jako závěsné.

 

zapojení světla - montáž světla

 

Montáž stropního svítidla

Stropní svítidla jsou většinou uchycena zadní plochou částí pomocí několika šroubů do stropu. Po našroubování žárovek se na základnu uchytí stínidlo dle konkrétního typu. Stropní LED svítidla již mají zdroje světla i transformátor jako součást produktu.

 

Na co je třeba pamatovat při připojování lustru k napájení? Ještě jednou si přečtěte, na co si dát při připojování světla k napájení obzvlášť pozor: Pokud si nejste jisti, zda jsou vodiče pod napětím, nikdy se jich nedotýkejte. Vypněte pro jistotu hlavní napájení a použijte speciální zkoušečku. Jestli jsou v okolí další lidé včetně dětí, upozorněte je, ať jistič nezapínají.

Raději dvakrát zkontrolujte, zda není ve vodičích proud!!!

 

Mohou vás také zajímat tyto články v našem blogu:

Výměna žárovky s paticí GU10
Jak vybrat osvětlení?
Výroba rustikálních lustrů
Index podání barev CRI - proč je tak důležitý?

Barva světla

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti?

 

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout